Woda sprawi, że schudniesz

0
2270

Tkanka tłuszczowa powiększa się, nawet jeżeli jesz jak ptaszek, ale dzięki odpowiedniej wodzie możesz przywrócić naturalne tempo przemiany materii i zrzucić zbędne kilogramy.

To prawda, że woda nie posiada kalorii, ale samo to nie wystarcza by była czynnikiem wspomagającym odchudzanie. Wspomaganie odchudzania nie polega na zmniejszaniu głodu poprzez zastępowanie wodą posiłków i w ten sposób „oszukiwania” organizmu. Nawet picie dużej ilości nieodpowiedniej wody, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Również ćwiczenia fizyczne i ograniczenie dostaw podstawowych składników odżywczych niewiele pomogą, jeżeli nie włączymy do tych zabiegów naturalnych czynników wspomagających i narządów naszego organizmu, które zaprogramowane są do tego, by regulowały nasze procesy metaboliczne. Do nich należą składniki mineralne zawarte w wodzie, w tym przypadku przede wszystkim jod, a narządem odgrywającym podstawową rolę w przemianach metabolicznych jest tarczyca.

Rolą fizjologiczną tarczycy, tego niewielkiego gruczołu o wadze od 18 do 25 gramów, o kształcie motyla jest wytwarzanie hormonów pobudzających przemianę materii, w tym spalanie ważnych substancji energetycznych – węglowodanów i tłuszczów. Aby te hormony wytworzyć, tarczyca musi wcześniej otrzymać w pokarmie odpowiednią porcję jodu.

Jod wchłaniany jest w jelitach w prawie 100%, z czego od 40-70% dostaje się w ciągu 24 godzin do tarczycy. Wchłaniany jest z przewodu pokarmowego w postaci nieorganicznych jodków i wprowadzany jest do krwioobiegu, a następnie wychwytywany z krwi przez tarczycę. Tarczyca jest bardzo bogato unaczyniona, a ciągu godziny przepływa przez nią około 5 litrów krwi. Wytwarza ona z jodu swe dwa najważniejsze hormony, jakimi są trijodotyronina i tyroksyna zwane skrótowo odpowiednio – T3 i T4.
Tyroksyna – pochodna aminokwasu – tyrozyny składa się aż w 50% z jodu. Hormony tarczycy są w niej okresowo magazynowane i w miarę zapotrzebowania wprowadzane do krwioobiegu. Wydalanie jodu odbywa się już po uwolnieniu go z hormonów tarczycy, przede wszystkim za pośrednictwem nerek.

Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, powinno znajdować się w nim 10 do 30 miligramów jodu. Ale aby ten stan utrzymać, powinniśmy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem co najmniej 150 mikrogramów jodu na dobę, a kobietom w ciąży i matkom karmiącym około 200 mikrogramów. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny otrzymywać nawet do 400 mikrogramów tego pierwiastka. W tym przypadku jednak musi to odbywać się pod kontrolą lekarza.

Przy normalnym funkcjonowaniu organizmu, kiedy dostaje on z pożywieniem wystarczającą dawkę jodu, tarczyca wytwarza wystarczającą ilość hormonów – trijodotyroniny i tyroksyny, które regulują tempo przemiany materii. Wyraża się to zwiększonym spalaniem tlenu, glukozy i tłuszczów na poziomie komórkowym. A to po prostu przyśpiesza odchudzanie. Zwiększa się ilość wydzielanej energii, w tym energii cieplnej i następuje przyspieszony rozkład tłuszczów i węglowodanów. Odwrotnie niedobór tych hormonów zmniejsza metabolizm komórkowy i związane z tym procesy pozyskiwania energii.

Jedną z ważnych przyczyn ograniczenia produkcji hormonów przez tarczycę jest niedobór jodu w pokarmach. Z tego powodu niedobór jodu w przeciętnej diecie dotyka około 40 % społeczeństwa. Dostarczanie jodu do organizmu człowieka wraz z solą jodowaną, w obliczu potrzeby zmniejszenia spożycia soli kuchennej, wytwarza dodatkowe niebezpieczeństwo niedoboru tego pierwiastka w pożywieniu. W tej sytuacji zwrócono uwagę na wody mineralne zawierające odpowiednią ilość jodu. I to otworzyło drogę do wspomagania odchudzania przy pomocy wody, o czym zawsze marzyły osoby aktywne, doceniające rolę wody w organizmie.

Jest zatem szansa, by przy okazji, kiedy gasimy pragnienie, realnie wspomóc nasze odchudzanie. Służyć mogą do tego wody mineralne i specjalnie produkowane w tym celu wody wzbogacone w jod. Aby efektywnie działały, powinny zawierać w jednym litrze 150 mikrogramów czynnego jodu.

TEKST: portal Woda dla zdrowia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here